TÜPRAŞ BATMAN RAFİNERİ MÜDÜRLÜĞÜ SİSTEM ODASI REORGANİZASYONU

1955 yılında işletmeye açılan Batman Rafinerisi, yıllık 330 bin ton ham petrol işleme kapasitesiyle Türkiye’nin ilk rafinerisi olma özelliğini taşımaktadır.

1960 yılında gerçekleştirilen bir darboğaz giderme projesi ve 1972’de yeni ham petrol işleme ünitesinin devreye alınmasıyla Batman Rafinerisi’nin yıllık ham petrol işleme kapasitesi 1,1 milyon ton/yıla ulaşmıştır. Yerli ham petrol kaynağına yakınlık avantajına sahip olan Batman Rafinerisi, dönüşüm ünitelerinin bulunmaması nedeniyle basit bir konfigürasyona sahiptir ve Nelson Kompleksite Endeksi 1,83’tür. 2014 yılında Kırıkkale - Batman rafinerileri bitüm stok optimizasyonu kapsamında, ham petrol ünitelerinin duruşa geçmesinden dolayı 410 bin ton ile 1979 yılından bu yana en düşük ham petrol şarjı işlenmiş ve 402 bin ton üretim yapılmıştır.

2014 yılında Kırıkkale ve İzmir Rafinerileri’nden taşınan ürünlerle, AB standartlarında ürün satışı gerçekleştirilen Batman Rafinerisi’nde 429 bin ton ürün satışı gerçekleştirilmiştir. Batman Rafinerisi’nde üretilen yarı mamul kapsamındaki ürünler, Kırıkkale ve İzmir Rafinerisi’nden ise motorin ve benzin ürünleri karayolu ile karşılıklı olarak taşınmaktadır.

Projenin Amacı : Her gün artan IT bileşenlerinin sistem odasına getirmiş olduğu kablo karmaşası artan yükü taşıyamayan yükseltilmiş döşemenin değişmesi ve etiketleme sorunun giderilmesi sistem odasının modernizasyonun sağlanması.

Gerçekleştirilen Çözüm : Aynı Zamanda Koç sistem gibi çok güçlü bir Teknoloji şirkete sahip olan Tüpraş bu projede İlkem Bilgisayarı tercih etti.

Sistem odasına karmaşık yapıda gelen tüm enerji ve data kabloları standartlara uygun bir şekilde ayrıştırlıp ,etiketlenmesi yapıldı. Yeniden yükseltilmiş döşeme uygulandı.