İlkem Enerji

İlkem Enerji anahtar teslim güneş enerjisi sistemlerinde, projelerin tasarımından hayata geçirilmesine kadar bütün aşamalarında faaliyet göstermektedir. Fotovoltaik sistem ve enerji verimliliği konularına odaklanmış, danışmanlık, planlama, mühendislik, uygulama ile işletme ve bakım alanlarında hizmet vermekteyiz.

Yüksek standartlar çerçevesinde sürdürülebilir bir gelecek ve yenilenebilir enerji için hem yatırımcılarına hem de iş dünyasına güneş çözümleri sunmaktadır. EPC Management (Kurulum Denetleme) hizmeti ile firmaların ve yatırımcıların daha rekabetçi olmasına destek vermektedir. Enerji Üretim Araştırmaları Ulusal Enstitüsü’ne göre ülkemizin ortalama güneş alma süresi günde 7.2 saat ve yılda 2,640 saat ile Türkiye kusursuz ışıma değerleri sunarken, Avrupa’nın birçok bölgesinden daha fazla, yılda yaklaşık 380 milyon kilowatt/saat güneş enerjisi üretme imkanına sahiptir.

İlkem Enerji Çözümler

Güneş Enerjili Tarımsal SulamaEnerji hatlarından uzak ve sulama ihtiyacı bulunan Tarımsal Arazilerin elektrik ihtiyaçlarını karşılaması için en uygun çözüm Güneş Enerjili Sulama sistemleridir.

Güneş Enerjisi ile Tarla Sulama Sistemi Nedir?

Güneş enerjisi ile sulama sistemleri, güneşten aldığı enerjiyi, elektrik enerjisine çevirir ve sistemde kullanılan sürücü sayesinde dalgıç pompayı çalıştırmaktadır. Güneş enerjili sulama sistemlerinde genellikle akü kullanılmamaktadır. Sistemlerde kullanılan akülerin değişim ve ilk kurulum maliyetleri son derece yüksektir.

9 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişikliğinde artık bu durum aşağıdaki şekilde uygulanabiliecek.

• Tarım arazilerinin bir kısmına sözleşme gücünüz kadar GES kurabilirsiniz ve de 5.1.c kapsamında mahsuplaşma yapabilirsiniz. Hatta ihtiyaç fazlası enerjinizi de satabilirsiniz.
• Artık ihtiyacınız olan enerjiyi 1 yıllık fizibilite ile hesaplayarak yatırım yapabilirsiniz.
• Tarım'da kullanacağınız enerjinin %100'ünü artık GES'ten karşılayabilirsiniz.
• Tarımsal sulama amaçlı yapılacak yatırımlar artık daha ekonomik olacak ve de daha kısa sürede kendini amorti edecektir.

İlkem Enerji Referanslarımız

Daha Fazla Referans Gör